Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy
Specializovaná centra
Centrum pro imunonefrologii
Přednosta centra: prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA, FASN, FERA
Umístění: Klinika nefrologie 1. LF UK a VFN, U nemocnice 2, Praha 2, 12808
vchod A10 nebo A13, 3. patro
Centrum pro imunonefrologii 1. LF UK a VFN se zabývá imunitními postiženími ledvin a dalšími imunopatologickými stavy, především pak primárními a sekundárními glomerulonefritidami a vaskulitidami, jako např.
- ANCA asociované vaskulitidy (mikroskopická polyangitida, granulomatóza s polyangitidou - Wegenerova granulomatóza, eosinofilní granulomatóza s polyangitidou - syndrom Churga a Straussové)
- Imunokomplexové vaskulitidy (kryoglobulinemická vaskulitida, IgA vaskulitida = Henoch-Schönleinova purpura, leukocytoklastická vaskulitida)
- vaskulitidy s postižením CNS
- obrovskobuněčká arteritida, Takayashuova arteritida
- Behcetova nemoc
- panarteritis nodosa
- sekundární vaskulitidy, např. při hepatitidách.
Pečujeme jak o pacienty z České republiky (české pojištěnce), tak o samoplátce. V případě, že pacient není pojištěn u české zdravotní pojišťovny, je vhodné předem domluvit způsob úhrady péče s vedením centra.
OBJEDNÁNÍ DO CENTRA:
- ambulantní pacienti: + 420 22496 6790 nebo nefroambulance@vfn.cz
- při nutnosti hospitalizace +420 2 2496 2573 nebo 2690 - spojení na lékaře v pracovní době
Non-stop kontakt
pro naše pacienty a jejich ošetřující lékaře (v případě zhoršení stavu, nutnosti konzultace nebo hospitalizace, event. v případě nově diagnostikovaného imunitního onemocnění ledvin):
+420 2 2496 2573 nebo 2690 - spojení na lékaře v pracovní době
+420 2 2496 2660 - stálá služba na oddělení hemodialýzy, zajistí spojení se službukonajícím lékařem
+420 702 196 805 - lékař Oddělení akutní medicíny (OAM)
Omlouváme se, ale nemůžeme poskytovat konzultace pacientům, kteří nejsou v naší péči.
Seznam grantů, výzkumných projektů, publikací a přednášek pracovníků Centra
bude doplněn
Pracovníci centra se podílejí na tvorbě doporučených postupů diagnostiky a terapie pacientů s imunitními onemocněními ledvin. Je navázána spolupráce jak s tuzemskými, tak světovými pracovišti zajištujícími péči o nemocné s vaskulitidami a dalšími imunitními onemocněními ledvin.
Informace pro pacienty
http://www.nadaceledviny.cz/informacni-brozurky/anca-asociovana-vaskulitis (v českém jazyce)
INTERNATIONAL PATIENTS
Please note that the website for international patients is under construction.
The Centre for immune renal diseases is specifically devoted to patients with immune kidney diseases (especially glomerulonephritides) and vasculitides, including organ- and life-threatening conditions, such as
- ANCA associated vasculitides (microscopic vasculitis, granulomatosis with polyangiitis (Wegener’s granulomatosis), eosinophilic granulomatosis with polyangiitis (Churg Strauss syndrome))
- Immunecomplex vasculitides (cryoglobulinemic, IgA vasculitis = Henoch Schönlein purpura, cutaneous vasculitis)
- Central Nervous System vasculitis
- Giant cell arthritis, Takayashu arteriitis
- Behcet’s disease
- Panarteriitis nodosa
- Vasculitis due to hepatitis
- Etc.
Links - Patient info:
Centrum pro cévní přístupy
Jsme součástí Centra pro cévní přístupy pro mimotělní očišťovací metody, jež sdružuje naší kliniku, 3. interní kliniku - kardiologickou část, 2. chirurgickou kliniku - kardiochirurgii a Radiologickou kliniku Naše pracoviště indikuje nemocné se selháním ledvin k založení cévního přístupu, zajišťuje hemodialýzu a lůžkové zázemí pro pacienty ze všech dialyzačních středisek v ČR, u nichž je nutné založení cévního přístupu nebo výkony na něm.
Hospitalizaci pacienta, u něhož má být proveden radiologický nebo chirurgický výkon na cévním přístupu lze zajistit po dohodě s vedoucí lékařkou lůžkového oddělení E MUDr. V. Bednářovou, CSc., na tel. 224 96 2663 nebo 2690, případně na e-mailu vladimira.bednarova@vfn.cz.
Hemodialyzační středisko
Poskytujeme nejen akutní a chronickou dialyzační péči 24 hodin denně, ale i kontinuální očišťovací metody (na Oddělení akutní medicíny) a plasmaferézu. Pečujeme hlavně o nemocné s akutním i chronickým selháním ledvin, dále o nemocné s různými autoimunitními onemocněními (autoimunní anémie, myasthenia gravis, demyelinizační onemocnění a další). Ve spolupráci s oddělením akutní medicíny (OAM) zajišťujeme dočasné cévní přístupy (dialyzační kanyly i tunelizované katetry). Podílíme se na péči o nemocné, u nichž je indikováno založení trvalého cévního přístupu.
Po dohodě je u nás možné absolvovat rekreační dialýzu. Jako jedno z mála dialyzačních středisek nabízíme možnost dialýzy v neděli.
Převzetí do dialyzačního programu, rekreační dialýzu a další lze domluvit s vedoucí lékařkou hemodialyzačního střediska MUDr. Z. Hladinovou na tel. 224 96 2292, 2184, 2196 nebo na e-mailu zuzana.hladinova@vfn.cz.
Peritoneální dialýza
Pečujeme o nemocné v peritoneálně dialyzačním programu. Ve spolupráci s I. chirurgickou klinikou VFN zajišťujeme implantaci katetrů pro peritoneální dialýzu za hospitalizace. Hospitalizujeme pacienty, kteří s prováděním peritoneální dialýzy začínají, i nemocné s komplikacemi této metody. Staráme se o pacienty ze všech spolupracujících dialyzačních středisek v ČR.
Výše uvedený servis lze zajistit po dohodě s vedoucí lékařkou peritoneálně dialyzačního programu MUDr. V. Bednářovou, CSc., na tel. 224 96 2663 nebo 2690, případně na e-mailu vladimira.bednarova@vfn.cz.
Podrobnější informace o specializovaných činnostech, kterými se zabýváme, najdete na stránce s informacemi pro pacienty:
http://www.vfn.cz/pracoviste/kliniky-a-oddeleni/klinika-nefrologie/informace-pro-pacienty/