Ústav imunologie a mikrobiologie

NRL pro tkáňové helmintózy

Od 1. 1. 2023 je Národní referenční laboratoř pro tkáňové helmintózy organizačně převedena pod Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky, primariát klinické mikrobiologie a ATB centra. Nové webové stránky jsou v přípravě.
Charakteristika pracoviště

Laboratoř provádí vyšetření séra, sklivce a mozkomíšního moku na přítomnost specifických protilátek proti parazitárním antigenům; provádí specifická (včetně histopatologie) vyšetření různých bioptických vzorků (včetně obsahu cyst), krevních nátěrů, stolice a moči. Jako jediná laboratoř v ČR provádí vyšetření na tropické parazitární infekce vyvolané helminty, z autochtonních nákaz jako jediná provádí vyšetření na trichinelózu, cysticerkózu a alveolární hydatidózu. Vyšetřením vzorků více typy antigenů a různými typy reakcí umožňuje diferenciální diagnostiku helmintárních nákaz a vyloučení nespecifických reakcí u alergiků, onkologických pacientů a jiných s různými typy imunodeficitů. V neposlední řadě si NRL sama vyrábí antigeny a je tím schopna provádět běžně nepoužívané reakce, k jejichž provedení nejsou dostupné komerční sety.

Laboratoř získala dne 29. 6. 2021 Osvědčení o splnění podmínek Auditu R3 Národního autorizačního střediska pro klinické laboratoře (NASKL) a je evidována v Registru klinických laboratoří NASKL ČLS JEP. Získanou akreditaci každé tři roky v rámci reakreditace úspěšně obhajuje.

PROVOZNÍ DOBA LABORATOŘE:

Po – Čt  7:30 – 15:30,  Pá  7:30 – 15:00

INFORMACE PRO SAMOPLÁTCE

NRL pro tkáňové helmintózy nabízí možnost vyšetření biologického materiálu (krev, moč) pro samoplátce. 

Vyšetřujeme protilátky třídy IgG proti: larvální toxokaróze, trichinelóze, cystické nebo alveolární hydatidóze (echinokokóze), cysticerkóze, jaterní fasciolóze, střevní nebo močové schistosomóze, filarióze, strongyloidóze, angiostrongyloidóze a kapilarióze.

Aktuální ceny jednotlivých výkonů poskytovaných laboratoří naleznete v Ceníku výkonů nehrazených ZP.

ODBĚR KRVE

Pacientům, kterým nebyla odebrána krev k vyšetření u lékaře, nabízíme možnost odběru v Odběrovém centru VFN (Karlovo nám. 32, Praha 2 – budova C2, přízemí; tel.: +420 224 966 670), poplatek viz ceník.

Provozní doba odběrového centra:  Po – Pá   06:30 – 14:15

V odběrovém centru pacient nahlásí požadavek pouze na odběr krve a to cca 5 ml srážlivé krve (odběrový systém – červený, žlutý Vacutainer).

DALŠÍ INFORMACE

Jakékoliv dotazy či nejasnosti Vám rádi zodpovíme na tel.: +420 224 968 589 nebo parazit@vfn.cz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!