31. 5. 2023

Kouření je nemoc! Pomůžeme vám s odvykáním!

Jste jedním ze dvou milionů kuřáků v ČR a rádi byste s cigaretami skoncovali? Myslete na své zdraví a přestaňte třeba dnes na Světový den bez tabáku. 

Ve středu 31. května si připomínáme Světový den bez tabáku. Světová zdravotnická organizace (WHO) letošní celosvětovou kampaň spojila s tématem „We need food, not tobacco” – Potřebujeme jídlo, ne tabák. Půda využívaná k pěstování tabáku chybí pro pěstování klíčových potravin. „Závislost na tabáku je nemoc s diagnózou F17, která označuje, poruchy duševní a poruchy chování v důsledku užívání tabáku. Nejde tedy jen o zlozvyk, na který se všichni odkazují,“ říká prof. MUDr. Eva Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku, III. Interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu VFN a 1. LF UK. „Na tuto nemoc existuje účinná léčba hrazená ze zdravotního pojištění a je třeba více informovat o její dostupnosti,“ upozorňuje prof. Králíková.

V České republice žije dva miliony kuřáků. Kouření přitom způsobuje 20 % všech nádorových onemocnění a kuřáci umírají i na kardiovaskulární nemoci či CHOPN. Kouření poškozuje imunitní a endokrinní systém, reprodukční orgány, způsobuje nemoci trávicího traktu, zvyšuje četnost alergií, poškozuje zrak, podporuje zánětlivé procesy a zvyšuje oxidační stres. Bohužel také zvyšuje riziko vzniku řady neuropsychických onemocnění – depresivních a úzkostných poruch, demence, schizofrenie a dalších. Odborníci také upozorňují u kuřáků na další následek v podobě nedostatku vitaminu D. Tomu všem se dá vyhnout!

Přestat kouřit není lehké, ale s pomocí odborníků úspěšnost prudce roste. Při intenzívní léčbě pod dohledem specialistů je pravděpodobnost úspěchu mnohem vyšší než při pokusech bez pomoci. Přitom je tato léčba hrazená ze zdravotního pojištění, což mnoho lidí stále neví.

Centrum pro léčbu závislosti na tabáku ve VFN
Zájemci o léčbu se mohou obrátit na Centrum pro léčbu závislosti na tabáku ve Všeobecné fakultní nemocnici. Centrum najdou v budově Fakultní polikliniky na Karlově náměstí (4. patro). Lékaři zde poskytují specializovanou péči a pokročilý individuální program. Vyhodnotí míru závislosti na nikotinu, sestaví individuální plán léčby, poradí, jak překonat abstinenční příznaky a zvolí i vhodnou farmakologickou léčbu, na kterou přispívají vybrané zdravotní pojišťovny. Zájemci se mohou objednat osobně v budově Fakultní polikliniky nebo na telefonu 224 966 608.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!