9. 3. 2023

Nechte si vyšetřit ledviny

Na 9. 3. 2023 připadá Světový den ledvin. Nezapomeňte na prevenci. Nemocné ledviny totiž nebolí, a proto o jejich onemocnění řada pacientů neví.

Víte, že ledviny nebolí, a proto o jejich onemocnění řada pacientů vůbec neví? Víte, že nemocné ledviny má každý desátý Čech? A víte, že máte nárok na jejich preventivní vyšetření? Třeba v rámci komplexní preventivní prohlídky u praktika jednou za dva roky. Pacienti trpící diabetem, vysokým krevním tlakem či kardiovaskulárními poruchami mají navíc od 50 let věku nárok na preventivní vyšetření ledvin zdarma každé čtyři roky.

Mezi varovné příznaky onemocnění ledvin patří například vysoký krevní tlak, otoky dolních končetin, velká únava, hubnutí či změna barvy a charakteru močení. Onemocněním ledvin trpí zejména jedinci, kteří mají i další přidružené choroby, jako je cukrovka, hypertenze, kardiovaskulární choroby či některá geneticky podmíněná onemocnění (např. polycystická choroba ledvin). Mezi rizikové faktory pro rozvoj onemocnění ledvin se řadí kouření, nízká porodní hmotnost nebo naopak obezita v dospělosti a některé vývojové vady močového systému.

Chronické onemocnění ledvin vede ke ztrátě ledvinné funkce v řádu měsíců až let a má ve většině případů progresivní charakter. Abychom zabránili terminálnímu selhání ledvin včetně dialýzy a progresi zpomalili, je nutné onemocnění včas odhalit, správně diagnostikovat a následně adekvátně léčit.

Preventivní vyšetření onemocnění ledvin nebolí a trvá jen pár minut. Na rozdíl od léčby. K vyšetření stačí kapka krve z prstu, vzorek moči, změření tlaku a zhodnocení celkového stavu i s ohledem na rodinnou anamnézu. Případné onemocnění včetně nádorů pomůže odhalit i ultrazvuk. Myslete na prevenci a zkuste si udělat jednoduchý dotazník. Snadno zjistíte, na jaká další vyšetření máte s ohledem na váš věk a pohlaví nárok!

 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!