5. 4. 2023

Ujít 6 tisíc kroků denně bývá nedostižná meta

Třetina populace se aktivně nehýbe, čtvrtina dospělých kouří. Správná změna životního stylu však dokáže zlepšit zdravotní stav již za dva týdny!

Dožít se vysokého věku má v České republice šanci stále více lidí. Dožít se jej ale v přiměřené fyzické a psychické kondici již méně. Důvody jsou zcela jasné: málo se hýbeme, čtvrtina dospělých kouří, až 60 % populace se potýká s nadváhou a ve spotřebě alkoholu držíme třetí příčku v Evropě. Podle lékařů Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se správná změna životního stylu přitom může promítnout do našeho zdravotního stavu již za jeden až dva týdny! A začít můžete hned tento pátek 7. dubna, na který každoročně připadá Světový den zdraví.

Zásady zdravého životního stylu nejsou ani nové ani složité. Prakticky každý ví, že kouření, konzumace alkoholu, absence pohybu, vysokokalorická strava s nadměrným obsahem živočišných tuků a cukrů nám zkracuje život. Světový den zdraví je pro každého z nás příležitostí zkusit udělat něco pro své tělo. „Počítá se každý pohyb. Nemluvím o sportování, ale o běžné fyzické aktivitě. Typickým příkladem je chůze. Zdánlivě jednoduché doporučení chodit alespoň šest tisíc kroků denně je pro mnoho lidí naprosto nedostižnou metou,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., zástupce přednosty III. interní kliniky – endokrinologie a metabolismu VFN a 1. LF UK.

Další obecně známou radou je omezit nadbytek kalorií, živočišných tuků a cukrů v denním příjmu. „Je nutné omezit množství sacharidů, zejména přirozeně sladkých jídel. Klesá věk, kdy se projevuje diabetes 2. typu. Většina infarktů myokardu nyní postihuje nemocné v produktivním věku,“ varuje prof. MUDr. Michal Vrablík. Do zdravého životní stylu nepatří ani alkohol a cigarety. „Ve spotřebě alkoholu na hlavu držíme nelichotivé třetí místo v rámci evropských zemí, kouří kolem 25 procent dospělé populace,“ říká prof. Vrablík s tím, že úplným vymýcením kouření by se zlepšil zdravotní stav populace víc než součtem všech předchozích opatření dohromady.

Více informací najdete v tiskové zprávě.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!