14. 10. 2020

Až 70 tisíc Čechů netuší, že mají hepatitidu C

Stamiliony lidí po celém světě je nakaženo hepatitidou C. Většina o své infekci vůbec neví. Příznaky se mohou objevit až po deseti, dvaceti letech.

Díky objevu viru v roce 1989 vědci postupně vyvinuli léky, které dnes dokážou pacienta téměř stoprocentně a bez nežádoucích účinků rychle vyléčit. Mezi garantovaná centra léčby nemoci patří i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, která za poslední roky zcela uzdravila téměř 150 pacientů s hepatitidou C. Za objev viru hepatitidy C byla udělena 5. října 2020 Nobelova cena za fyziologii a lékařství.

V minulosti nikdo nevěděl, čím je určitý typ chronického zánětu jater způsoben, jakou infekcí. Objev viru umožnil chorobu popsat a začít hledat léky, které by mohly virus ovlivnit a odstranit ho z organizmu. Virová hepatitida typu C podle lékařů ovlivnila v posledních desetiletích vývoj celého oboru hepatologie a od 90. let do současnosti mu zcela dominovala. Díky rozsáhlému výzkumu vědci vyvinuli i řadu významným neinvazivních metod, jako je například neinvazivní měření množství vaziva v játrech, tzv. jaterní elastografie, jež nahradila jaterní biopsii.

Objev viru odhalil, že žloutenka typu C způsobuje zánět jater a často vede až k jaterní cirhóze nebo úplnému selhání orgánu. První léky měly spoustu nežádoucích účinků a virus většinou zůstal v těle dál. To se změnilo až před několika lety, kdy vědci objevili tzv. přímo působící antivirotika. Díky objevu viru jsou nyní dostupné vysoce citlivé krevní testy, které eliminovaly hepatitidu po transfuzích. Současná antivirotika mají téměř stoprocentní účinnost, podávají se v tabletách bez nežádoucích účinků a léčba trvá jen dva až tři měsíce. Na rozdíl od dřívější léčby mohou lékaři dnes léčit i pacienty v pokročilejším stádiu cirhózy.

Léčba hepatitidy C je dostupná ve specializovaných centrech ČR. Centrum ve VFN nabízí dvě ambulance, v hlavním areálu na IV. interní klinice a ve Fakultní poliklinice.

https://www.vfn.cz/pacienti/kliniky-ustavy/iv-interni-klinika-gastroenterologie-a-hepatologie/

Ilustrační obrázek

 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!