21. 9. 2021

Generální rekonstrukce porodnice za miliardy!

Výměna inženýrských sítí, oprava zastaralé fasády a střechy, vybudování nového sociálního zázemí a moderních pokojů, komplexní rekonstrukce porodních sálů nebo výstavba zcela nového pavilonu neonatologie s vysoce specializovanou péčí o předčasně narozené děti. Tak bude vypadat generální rekonstrukce Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. lékařské fakulty UK „U Apolináře“, kde za téměř 150 let její historie pomohli lékaři na svět již více než půl milionu dětí. Projektový záměr rekonstrukce budovy kliniky dnes symbolicky předal ředitel VFN David Feltl předsedovi vlády Andreji Babišovi a ministru zdravotnictví Adamovi Vojtěchovi. Modernizace za 4,5 miliardy korun má být hotova do roku 2030.

„Péče v porodnici U Apolináře je na naprosto špičkové úrovni, ačkoli zde mnohdy lékaři a sestřičky pracují ve ne zcela vyhovujících podmínkách. Je skvělé, že máme nyní před sebou projekt generální rekonstrukce a víme jeho jednotlivé fáze. Oblíbená pražská porodnice, kterou ale využívají maminky z celé země, se tak promění na moderní zařízení jednadvacátého století. V novém perinatologickém centru budou moci být všechny nedonošené děti neustále se svými matkami. Naše zdravotnictví potřebuje investice právě jako je tato,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

„Stejně jako je VFN klíčovou nemocnicí českého zdravotnictví, patřila vždy i její gynekologicko-porodnická klinika mezi ta nejvěhlasnější pracoviště nejen u nás, ale i v Evropě. Péče v tomto zařízení je na špičkové úrovni, historická budova a prostředí kliniky ale chátrá a již neodpovídá potřebám dnešní medicíny. Za dobu své téměř stopadesátileté historie neprošla žádnou celkovou obnovou. Na nové trendy vždy reagovala jen drobnými vnitřními dispozičními úpravami a dílčí modernizací technologií. Jsem proto rád, že se konečně budova dočká zasloužené modernizace,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Více informací naleznete v tiskové zprávě.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!