6. 12. 2023

Nové robotické centrum na urologii

Robotické operování je nutnou součástí portfolia moderního urologického pracoviště. Nově otevřené robotické centrum vybavené robotickým systémem da Vinci za téměř 80 milionů korun a operačním stolem v hodnotě přes tři miliony korun tyto požadavky splňuje. Zařízení se podařilo financovat pomocí evropského programu REACT-EU.
Robotický systém se používá na operace, které se dosud prováděly laparoskopicky. Současný trend urologické operativy, a obecně celé operativy, směřuje k miniinvazivním přístupům. Pracoviště, která volí tyto metody, jsou atraktivnější pro pacienty i jejich odesílající lékaře. „Musíme sledovat současné moderní přístupy, abychom drželi krok s dobou, pacienta operovali šetrněji, a přitom stejně kvalitně, a on si v případě potřeby našel cestu právě na naše pracoviště,“ uvádí prof. MUDr. Viktor Soukup, Ph.D., přednosta Urologické kliniky 1. LF UK a VFN.

Výhody pro pacienta i operatéra
„Roboticky asistované výkony přinášejí vyšší preciznost a s tím spojenou menší náročnost operačního výkonu pro pacienta,“ zdůrazňuje profesor Soukup. Pacient má po zákroku menší bolesti, vyskytuje se u něj méně komplikací, jeho pobyt v nemocnici je kratší a urychluje se i doba rekonvalescence. Operatérovi pak přináší výhodu ve větší přesnosti pohybu nástrojů, odstranění třesu rukou a zvětšení obrazu, který je navíc ve 3D. „Celkově vede k výrazně přesnější a šetrnější práci s tkáněmi. Neodmyslitelnou výhodou je také ergonomie operování, protože u robotické konzole se může operatér pohodlně posadit a opřít, zatímco třeba klasické laparoskopické operování je výrazně fyzicky náročnější,“ vysvětluje MUDr. Vojtěch Fiala, FEBU, specialista
z Urologické kliniky 1. LF UK a VFN.

Více se dozvíte v tiskové zprávě

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!