8. 6. 2021

Pandemie zhoršila zdravotní stav Čechů až o 30 %!

Pandemie zhoršila zdravotní stav Čechů až o 30 %!

Méně pohybu, zvyšování nadváhy, nevhodná skladba jídelníčku a větší spotřeba alkoholu v době pandemie jsou faktory, které naší populaci v loňském roce rozhodně neprospěly. K tomu přidejme odkládání preventivních i plánovaných vyšetření a lékařských zákroků ‒ a výsledkem je výrazné zhoršení srdečních, plicních a psychických nemocí, ale i onemocnění zažívacího ústrojí.

 Až 25 % dospělých v ČR trpí žlučníkovými kameny. Pokud se objeví „žlučníkové“ obtíže, měl by pa­cient co nejdřív podstoupit operační odstranění žlučníku. V případě, že se plánovaná operace, nebo dokonce prvotní vyšetření odkládá, mohou se objevit závažné komplikace, které prodlužují hospitalizaci pacientů a délku jejich pracovní neschopnosti a velmi často vyžadují další léčebné zákroky.

Dvakrát víc hospitalizací pro komplikace žlučových kamenů hlásí VFN za období duben–květen 2021 a o 50 % více endoskopických zákroků pro uvolnění kaménků ze žlučových cest za stejné období. Obojí ve srovnání s dubnem–květnem 2020.

Stejně varující je současná situace u nemocí jater. Naši populaci trápí dvě základní diagnózy, které vedou ke vzniku cirhózy: poškození jater alkoholem a poškození nadměrným ukládáním tuku.

O 50 % se ve VFN zvýšil počet hospitalizací pro jaterní choroby související se ztukovatěním jater za období duben–květen 2021 oproti stejnému období v roce 2020.

Poškozená játra nadměrnou konzumací alkoholu má v ČR asi 8 % populace. Období izolace v době pandemie zvýšilo riziko škodlivého pití alkoholu, což je množství přesahující 1‒2 piva, případně 2 dcl vína nebo 1‒2 malé skleničky destilátu denně.

O 100 % více hospitalizací pro jaterní choroby související s poškozením alkoholem proběhlo ve VFN za období duben–květen 2021 oproti stejnému období v roce 2020!

Více informací naleznete v tiskové zprávě.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!