16. 6. 2023

První data z unikátního dotazníku VFN

Z odpovědí tří tisíc respondentů, kteří vyplnili online dotazník, jasně vyplývá, že většina lidí neví, na jaká preventivní vyšetření má nárok.

Naše nemocnice dnes zveřejnila první data z unikátního dotazníkového šetření Roku prevence. Z téměř 3 tisíc respondentů, kteří vyplnili za necelé čtyři měsíce jednoduchý online dotazník týkající se znalosti a využívání preventivních vyšetření, jsou to většinou ženy, které se snaží dbát o zdraví své i celé rodiny. Největší motivací pro návštěvu lékaře je onkologické onemocnění u rodičů či prarodičů!
V České republice každoročně přibývají desetitisíce nových případů rakoviny, řadíme se čtyři procenta nad průměr Evropské unie a jsme na 9. místě v počtu úmrtí na zhoubné choroby. Celkově na rakovinu u nás umírá o desetinu víc lidí, než je běžné v EU. V populaci stále narážíme na značnou zdravotní negramotnost, proto je nutné dál šířit povědomí o možnosti prevence a změně životního stylu. Kouření, spotřeba alkoholu a obezita způsobují, že průměrný Čech onemocní v 61 letech a v nemoci stráví 17 let života, zatímco průměrný Švéd onemocní o 9 let později a v nemoci stráví jen 12 let.
Tyto argumenty byly důvodem, proč specialisté z Všeobecné fakultní nemocnice připravili v rámci projektu Rok prevence jednoduchý online dotazník. Jeho cílem je zvýšit zájem o vlastní zdraví a preventivní péči. „Jedině včasný záchyt zhoubného bujení dává nemocným šanci na lepší prognózu a průběh léčby. To platí obecně o všech diagnózách, u onkologických tím spíš, protože hrajeme skutečně o čas,“ konstatuje onkolog a ředitel VFN prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, a dodává: „Dalším bonusem preventivních programů a vyšetření jsou ekonomická hlediska. Prevence je daleko levnější než následná dlouhodobá léčba. Proto se snažíme veřejnost neustále edukovat a přesvědčovat, aby se o své zdraví zajímala a pečovala o něj. Pravidelné preventivní prohlídky hrazené z obecného zdravotního pojištění jsou tím nejjednodušším způsobem.“

Více informací se dozvíte v tiskové zprávě

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!