14. 4. 2020

VFN správcem experimentálního léku na COVID-19

VFN se dostala na základě jednání s ministerstvem zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) do programu léčby pomocí japonského léku favipiravir. Medikament byl již úspěšně testován v čínském Wu-chanu a osvědčil se v prvních fázích onemocnění COVID-19. V České republice jej lékaři poprvé podají pacientům se středně těžkým průběhem nemoci ve VFN. Dodávku očekává VFN v průběhu tohoto týdne. V současnosti se připravují a připomínkují indikační kritéria pro pacienty, kteří by mohli z léku profitovat. VFN dodávku přijme a bude dále distribuovat potřebným. Nejedná se o lék jen pro naši nemocnici, ale pro pacienty z celé České republiky.

Novinkou bude i léčba krevní plazmou. Ta je teprve v začátcích a probíhá v koordinaci s koordinační radou ministerstva zdravotnictví. Podle lékařů se tato možnost otevře jako záchranná pomoc především pro pacienty s kardiorespiračním a respiračním selháním.

VFN byla jako správce experimentální léčby zvolena proto, že má s distribucí vzácných sér po republice zkušenosti. Díky svému Toxikologickému informačnímu středisku (TIS) umí logisticky nakládat, uchovávat a distribuovat séra, antiséra a vzácné látky při života ohrožujících stavech. Distribuce léčiv bude do dalších nemocnic probíhat na základě přesně stanovených právních smluv a podmínek dodavatele. Prioritou bude správný lék správnému pacientovi po celé České republice

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!