MAMOKARLÁK
Informace pro pacienty
Nahmatala jsem si bulku
Pokud jste si nahmatala bulku v prsu, je nutno se objednat na vyšetření. Existuje řada nezhoubných útvarů, které se v prsu vyskytují a lze je nahmatat. Rozlišit, zda se jedná o podezřelé ložisko či nezhoubnou změnu, dokáže právě vyšetření specialistou. V tomto případě se však neobjednávejte na běžné screeningové vyšetření on-line formulářem, ale kontaktujte nás telefonicky či se v centru objednejte osobně.
Mám bolest prsů
Bolesti prsů často neznamenají závažný problém. Oboustranné bolesti jsou často vázány na menstruační cyklus a jsou projevem hormonální nerovnováhy. Jednostranné bolesti nemusí mít původ ve vlastním prsu, ale např. ve stěně hrudního koše a odtud vyzařovat do prsu. V tomto případě je nicméně třeba dostavit se na vyšetření. Dalším důvodem k vyšetření je úporná bolest v konkrétním místě. Pokud si nejste jistá, obraťte se na svého gynekologa nebo praktického lékaře a objednejte se na vyšetření do specializovaného centra. Pokud Vám lékař nevystaví žádanku na vyšetření, je možné si vyšetření uhradit.
Samovyšetření prsů
Samovyšetření je vhodné provádět jednou měsíčně po menstruaci, kdy je žláza nejméně ovlivněna hormonálními změnami. Podrobnější návod na samovyšetření na www.rucenaprsa.cz.
Mám zvýšené riziko rakoviny prsu
Výše rizika vzniku karcinomu prsu závisí na věku a počtu příbuzných, u kterých se nemoc objevila. Výskyt nádoru u nemocné ve vysokém věku riziko onemocnění prakticky nezvyšuje, naopak s výskytem nádoru v mladém věku u většího množství příbuzných riziko výrazně stoupá a často je indikováno také genetické vyšetření.
Bližší informace Vám podá Váš gynekolog či specializované mamodiagnostické pracoviště.
Metody vyšetření prsů
Mamografie
Mamografie je základní vyšetřovací metoda pro ženu nad 40 let. Na rozdíl od sonografie je na ní možné zachytit a hodnotit mikrokalcifikace (drobné usazeniny vápníku), které mohou být jedinou známkou nádorových změn v prsu. Díky tomu je její úloha v mamodiagnostice nezastupitelná.
Sonografie (ultrazvuk)
Sonografie je základní vyšetřovací metoda pro děti, mladé ženy, těhotné a kojící. Pro ženy nad 40 let je používána jako doplňující vyšetření k mamografii. Pomáhá upřesnit nejasné změny na mamografických snímcích a je výbornou metodou pro cílený odběr vzorku (tzv. biopsii).
Magnetická rezonance
Magnetická rezonance se používá jako doplňková vyšetřovací metoda. Dokáže přesněji než standardní metody jako mamografie či sonografie určit rozsah některých nádorových změn, event. odhalit další nádorová ložiska u některých typů nádorů. Pro ženy s velmi vysokým rizikem karcinomu prsu se provádí také jako preventivní vyšetření. Jedná se o velmi citlivou metodu, jejíž výsledek závisí na hormonálních změnách během menstruačního cyklu. Proto se u žen ve fertilním věku provádí ve 2. týdnu menstruačního cyklu, kdy je hormonálních změn nejméně.
Duktografie
Duktografie je vyšetření vývodů mléčné žlázy pomocí kontrastní látky, která je aplikována do zevního ústí vývodu. Provádí se v případě krvavého výtoku z bradavky a slouží k objasnění příčiny výtoku.
Tomosyntéza (3D mamograffie)
Tomosyntéza je nová vyšetřovací metoda v mamodiagnostice. Umožní přesnější zobrazení prsu a může odlišit drobné nádorové změny od pouhého překrytí struktur žlázy na mamografickém snímku.
Důležité odkazy
www.mamo.cz – web mamografického screeningu
www.loono.cz – učíme prevenci
www.rucenaprsa.cz – samovyšetření prsů
Objednejte se zde: