18. 2. 2021

Bez unikátní umělé plíce by se transplantace nedožila

Pacientka, kterou lékaři VFN dokázali 143 dní držet při životě připojenou na umělé plíci, se po transplantaci plic a řadě operací vrátila domů.

Rekordních 143 dní dokázali lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) držet pacientku při životě připojenou na umělé plíci. Vůbec první český bypass obcházející plíce zachránil šestatřicetileté ženě s těžkou plicní hypertenzí život a umožnil jí následně podstoupit transplantaci plic. Několikaměsíční mimotělní podpora si však vyžádala poškození srdce a řadu dalších operací. Zásluhou špičkových týmů zdravotníků se pacientka po roce hospitalizace vrátila domů.

Pacientka trpěla těžkou plicní hypertenzí a do VFN byla přijata již v prosinci loňského roku s masivním chrlením krve z plic a selháváním srdce. Lékaři ji ze závažného stavu zachránili zavedením mimotělní membránové oxygenace, tzv. ECMO. „Snažili jsme se několikrát ECMO podporu ukončit a připravit pacientku na transplantaci plic, ale nepodařilo se nám to. Její stav byl tak těžký a závažný, že byla transplantace neuskutečnitelná bez určitého přemostění kritické fáze něčím originálním, co by jí umožnilo rehabilitaci a mobilizaci. Pacientce jsme proto implantovali unikátní bypass, který obcházel její plíce. Ty byly hypertenzí natolik poškozeny, že se jimi krev neprotlačila a bez podpory mimotělního oběhu by dál nepřežila,“ vysvětlil postup doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC, vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF UK, a dodal: „Ženě jsme umožnili žít s mimotělní plící pověšenou na hrudníku, kdy byl průtok krve zprava do levého srdce poháněn její vlastní pravou komorou. Tělo tak mělo čas se zotavit a připravit na transplantaci plic, která byla její jedinou perspektivou.“ Více informací se dozvíte v tiskové zprávě.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!