7. 8. 2020

Hybrid zvládl svou roli na jedničku

V první polovině července proběhlo avizované testování vypůjčeného vozidla Ford Transit Custom Plug-in Hybrid, prvního prototypu vozidla v nemocnici v České republice. Ekologické vozidlo chce VFN využívat v hospodářské dopravě k rozvážení materiálu v rámci všech klinik po Praze.

Od nového vozidla si náměstek ředitele pro techniku a provoz Jiří Pala sliboval snížení nákladů oproti klasickému naftovému vozidlu o třicet procent a výrazné šetření životního prostředí.

Jak testování probíhalo a jak dopadlo?

Za celkem 14 dní řidiči naší nemocnice najezdili s vozidlem asi 600 kilometrů převážně mezi jednotlivými klinikami VFN. „Mám radost, že se mi potvrdilo to, o čem jsem byl přesvědčený. Tento typ vozidla, tedy elektromobil, je pro potřeby naší nemocnice ideální,“ hodnotí Jiří Pala a vysvětluje proč: „Vzhledem k denním nájezdům okolo 50 kilometrů jsme zaznamenali, že vozidlo nebylo potřeba dobíjet. Tím splnilo, co se od něho především očekávalo: NULOVÉ EMISE! 

Z hlediska ekonomického vozidlo podle náměstka Jiřího Paly do konceptu obnovy vozového parku jednoznačně zapadá, neboť pořizovací cena testovaného modelu byla zhruba 895 tisíc korun bez DPH. Oproti verzi s naftovým motorem a automatickou převodovkou (která je ideální pro provoz v rámci areálů VFN) je rozdíl pouhých 100 tisíc korun.

Provozní náklady, které má naftová verze (servis, pohonné hmoty) zhruba o 50 procent vyšší, nahrají v tomto případě do karet elektromobilu. Rozdíl v investici vyrovná po zhruba 3 letech. Z toho vyplývá, že z dlouhodobého hlediska by se jednalo pro VFN o nemalou úsporu. „Hybrid zvládnul svoji funkci a zanechal úsměv na rtech řidičů,“ zhodnotil zkušenost s testovaným elektromobilem Jiří Pala😊

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!