29. 5. 2023

Počty zhoubných kožních nádorů rostou

Na 30. 5. připadá Evropský den melanomu. Ročně jich lékaři v ČR zachytí přes 3 tisíce. Chraňte svou pokožku a nepodceňujte jakékoli změny na kůži.  

Víte, že ročně lékaři v ČR zachytí víc než tři tisíce melanomů? Tento nejzávažnější zhoubný kožní nádor vzniká z pigmentotvorných buněk pokožky, je velmi agresivní, rychle tvoří metastázy a pokud se nezačne léčit hned v počátcích, prognóza pacienta není příliš dobrá.

Varováním by měly být jakékoliv změny na kůži. Mateřská znaménka, která začnou měnit barvu, velikost a tvar, nové – hnědé, černé či červeně zbarvené ložisko, které pomalu roste a mění povrch, zvětšující se vřídky na plosce nohy, které se nehojí, stejně tak bércové vředy či „ukopnutý“ palec. Právě na melanom pod nehtem se často přijde velmi pozdě. S každým nehojícím se problémem na pokožce navštivte preventivně kožního lékaře, protože může znamenat zhoubné bujení.

Velmi rizikoví jsou pacienti po transplantacích orgánů, lidé s oslabenou imunitou, HIV pozitivní, osoby s papilomaviry. Je potřeba s lékařem probrat, jaké léky užíváte, protože řada medikamentů, například na vysoký krevní tlak, zcitlivuje kůži na sluneční záření a zvyšuje riziko zhoubného nádoru. Stejným problémem jsou chemikálie, které vylučují obklady a izolace na stavbách při opravách domů.

Stav pokožky a rizika vzniku kožních nádorů významně ovlivňuje ultrafialové záření (UVA a UVB), tedy slunění bez patřičné ochrany, ale i kožní fototyp a vyšší věk. Chraňte svou pokožku a využívejte všechny preventivní programy, kde si můžete nechat prohlédnout nejrůznější znaménka a útvary, které se na pokožce vytvářejí. Můžete navštívit kožního lékaře přímo bez doporučení anebo vám znaménka zkontroluje praktický lékař a v případě potřeby vás odešle na dermatologii. V melanomové poradně Dermatovenerologické kliniky VFN ordinují hned čtyři lékaři současně.

 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!