22. 5. 2020

Porodnici U Apolináře čeká modernizace za dvě miliardy

Jako součást koncepce Modernizace a centralizace Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) vznikne v prostorách porodnice U Apolináře moderní centrum porodní asistence a nové neonatologie s vysoce specializovanou péčí o předčasně narozené děti. Projekt s názvem „Porodnictví 21. století“, který navrhovala architektka Eva Jiřičná, počítá i s hygienicko-epidemiologickým provozem pro případ pandemie a je rovněž součástí Národního investičního plánu. Na čtvrteční tiskové konferenci to potvrdil i předseda vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Gynekologicko-porodnickou kliniku pražské Všeobecné fakultní nemocnice jsem navštívil již několikrát a skvělé výsledky práce zdejších porodníků a neonatologů sleduji dlouhodobě. Přestože se jedná o porodnici předminulého století, je třeba ji přeměnit na zařízení jednadvacátého století. Velmi proto vítám projekt Centra porodní asistence podle návrhu Evy Jiřičné zhruba za dvě miliardy korun, který poskytne zcela nový systém péče budoucím maminkám a jejich právě narozeným dětem,“ uvedl premiér Andrej Babiš s tím, že s modernizací kliniky již počítá i Národní investiční plán. „Projektů je hodně, ale často nejsou připravené. Naše země potřebuje co nejlepší zdravotní péči, je proto nutné projektovat, vytvořit strategii, mít centrální vizi pro zdravotnictví do budoucna a stavět,“ řekl na tiskové konferenci Andrej Babiš.

Nemocnice plánuje investiční záměr předložit ještě do konce letošního roku. Stojí za ním i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Stejně jako je VFN klíčová nemocnice pro české zdravotnictví, je stejně důležitá i její Gynekologicko-porodnická klinika, jejíž perinatologické centrum zachraňuje předčasně narozené děti z celého Česka. Péče v tomto zařízení je na naprosto špičkové úrovni, ale prostředí a vybavení nikoli. Jsem proto rád, že jsme se domluvili na vytvoření investičního záměru za zhruba dvě miliardy a vznikl projekt nového centra porodní asistence a neonatologie. Stane se součástí řady dalších investicí pro tuto klíčovou pražskou nemocnici,“ sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Projekt s názvem „Porodnictví 21. století“ je součástí koncepce, kterou začal zpracovávat ředitel VFN David Feltl vloni po nástupu do své funkce. Jedná se o koncepci Modernizace a centralizace Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Začali jsme tím, že jsme nemocnici provozně stabilizovali. Loňský rok se již ocitla v černých číslech a nyní se již postupně odrážíme k investicím a dalšímu rozvoji. Máme připravený celý komplex rozvojových projektů a modernizace Gynekologicko-porodnické kliniky je jedním z nich. Jsem rád, že máme takovou podporu zřizovatele,“ řekl ředitel VFN prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA.
Centrum porodní asistence, které VFN plánuje postavit, má umožňovat ženám přirozenější porod bez nutné přítomnosti lékaře. Ten bude ale okamžitě k dispozici, pokud by se porod zkomplikoval, což se podle lékařů stává asi ve třetině případů. „V současné době máme pouze porodní boxy, porodní pokoje se snažíme vytvořit již deset let. Zatím se nám to bohužel nepodařilo. Nejde jen o centrum porodní asistence, ale také o centrum péče o nezralé novorozence s intenzivní a resuscitační péčí, kde budou moci být i nejnemocnější děti čtyřiadvacet hodin denně se svými matkami. Právě tento typ péče přináší zlepšení prognózy malých nedonošených dětí. Pokud se nám to podaří, bude to novinka v celé České republice. A budeme na špičce nejen po stránce vědecké, výzkumné a léčebně preventivní, ale i po stránce vybavení a prostorových možností,“ uzavřel přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK prof. MUDr. Alois Martan, DrSc.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!