21. 5. 2021

VFN hlásí kritický nedostatek krve!

Obnovení plánované péče operací je jedním z důvodů, proč se v současné době snižují zásoby krve. Chybí především dárci krevních skupin 0+ a A+.

Ve Fakultním transfuzním oddělení VFN ale vítají všechny pravidelné dárce i prvodárce. Darování krve nebrání ani prodělané onemocnění Covid-19 či očkování proti koronaviru. Aktuální nedostatek transfuzních přípravků má hned několik důvodů. „Negativně pociťujeme především nemožnost využívat naplno náš mobilní odběrový tým, který jezdí krev odebírat dárcům přímo do velkých firem,“ popisuje MUDr. Lucie Langmeierová z FTO VFN Praha současnou situaci a vysvětluje: „Vzhledem k přetrvávajícímu režimu home-office v řadě firem není možné plně využívat tento způsob darování krve. Prosíme tedy dárce, kteří byli zvyklí, že za nimi jezdíme na jejich pracoviště, aby přišli krev darovat do našich odběrových center na Zbraslavi nebo na Karlově náměstí.“

Odlišná skladba transfuzních přípravků

Dalším důvodem aktuálního nedostatku transfuzních přípravků je skutečnost, že i během omezení plánované a odložitelné péče byli v nemocnici hospitalizováni nebo ambulantně léčeni pacienti, kteří transfuzní přípravky nutně potřebovali. Řada z nich dlouhodobě a opakovaně, například hematologičtí nebo onkologičtí pacienti. Transfuzní přípravky se tedy využívaly neustále, i v období kulminace epidemiologické situace. „Skladba odebíraných transfuzních přípravků ale byla trochu odlišná než za normální situace, zaváděli a navyšovali jsme odběry tzv. rekonvalescentní plazmy, tedy plazmy s obsahem protilátek po prodělání infekce koronavirem. Dárcům, kteří přicházeli i v období složité epidemiologické situace, proto patří velké poděkování,“ zdůrazňuje MUDr. Langmeierová.

Více se dočtete v tiskové zprávě.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!