26. 5. 2020

VFN nabízí unikátní Kanylační centrum

Kanylační centrum při KARIM VFN už od roku 2016 pečuje o pacienty všech věkových kategorií a nejrůznějších diagnóz, kteří potřebují dlouhodobou nitrožilní léčbu.

Největší skupinou klientů centra jsou onkologičtí pacienti, kteří potřebují pravidelně a dlouhodobě chemoterapii. Díky vysoké úrovni léčby těchto onemocnění, docházejí pacienti na pravidelnou terapii řadu let, běžně pět i více. „Potřebují dlouhodobé řešení, které jim umožní bezpečné podávání léků a zároveň jim dopřeje i při náročné léčbě co nejvyšší životní komfort a pohodlí. Totéž platí pro další skupiny pacientů. V naší péči jsou lidé na biologické léčbě, pacienti s kardiovaskulárními diagnózami, především s plicní hypertenzí, lidé s metabolickými poruchami, kteří nemohou přijímat potravu běžným způsobem, pouze intravenózně, hematologičtí pacienti,“ vypočítává vedoucí lékař centra, prof. MUDr. Pavel Michálek, Ph.D., D.E.S.A., M.Sc., který tyto výkony provádí již od roku 2002. Nejprve v Nemocnici na Homolce a poté ve Velké Británii.

Vrcholem je plně implantovaný port
Permanentní žilní vstupy zabraňují poškození žilního řečiště nemocných, kteří jsou závislí dlouhodobě, v řadě případů celoživotně na podávání nitrožilní léčby. Jsou šetrné a předcházejí řadě komplikací, které provázely opakovanou injekční aplikaci léků. Typ žilního vstupu se volí především podle délky léčby. Střednědobé vstupy jsou vhodné pro podávání výživy a opakovanou léčbu antibiotiky, například při léčbě lymeské boreliózy. Zavádějí se z hluboké žíly v periferii ruky nebo nohy pod ultrazvukovou kontrolou na 3 až 6 měsíců. Hadička je poměrně dlouhá a vede do oblasti hrudníku. Dlouhodobým vstupem jsou plně tunelizované centrální žilní katétry vedené z oblasti krku nebo hrudníku až k srdci a zde vyvedeny na povrch těla. Ty slouží především pro výživu, hydrataci, aplikaci léků a odběry krve. „Vrcholem kanylační techniky jsou uzavřené plně implantované porty. U nich je hadička také zavedena pomocí vpichu a poté chirurgicky připojena ke komůrce z vysoce tvrzeného plastu. Komůrka se chirurgicky umístí pod kůži a vstup se speciální jehlou napichuje pouze ve chvíli aplikace léku. Zavádí se především onkologickým pacientům. Důkazem jejich trvanlivosti a komfortu užívání je náš rekordman,“ říká prof. Michálek a dodává: „S portem žije již více než 10 let, pracuje, sportuje, jezdí k moři. Porty tvoří asi polovinu z téměř tisícovky všech zaváděných střednědobých na dlouhodobých žilních přístupů ročně.“ 

Více se dozvíte v tiskové zprávě.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!