20. 9. 2023

Zvítězíme nad rakovinou děložního hrdla

Nové šance na zdravý život: bezplatné očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) pro dívky a chlapce od 11 do 14 let, zavedení HPV testu do pravidelných gynekologických kontrol u žen 55+, odběr testu HPV u praktika samotnou pacientkou. Revoluční změny, které by mohly přispět k tomu, aby ročně neumíraly na rakovinu děložního čípku tři stovky žen a dalších osm set ročně se nedozvědělo tuto nepříznivou diagnózu.

Rakovinu děložního čípku způsobuje pohlavně přenosná infekce lidským papilomavirem (HPV), který se podílí
i na rozvoji dalších nádorů v genitální oblasti, v ústech, krku a hrdle, způsobuje genitální bradavice. Prevencí je doživotní sexuální abstinence či monogamie, což je pro většinu populace nereálné řešení. Pozitivní informací je, že ačkoli až 80 procent lidí se v průběhu života s infekcí HPV setká, většinou ji zlikviduje vlastní imunitní systém organismu. Přesto je třeba myslet na prevenci, která je v tomto případě snadná a maximálně účinná: očkování.

Bezplatné očkování dětí dává vyšší šance na ochranu před nemocí

Možnosti prevence rakoviny děložního čípku se mohou významně rozšířit díky několika plánovaným změnám, které aktuálně projednává Ministerstvo zdravotnictví ČR. „Očkování je spolu s preventivním vyšetřením nejlepším způsobem, jak rakovinu způsobenou HPV viry prakticky vymýtit. Apeluji na všechny, kterých se to týká, aby se naočkovali a chránili tak nejen sebe, ale i ostatní. Za zachráněný lidský život to bezesporu stojí,“ uvedl ministr zdravotnictví prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR. Od roku 2024 se očekává rozšíření věkového spektra pro bezplatné očkování dvěma dávkami vakcíny proti lidskému papilomaviru (HPV) pro dívky i chlapce ve věku od 11 do 14 let. „Máme k dispozici dostatek důkazů, které dokládají bezpečnost a mimořádnou účinnost očkování dětí a současně tvorbu mimořádně vysokých hladin obranných protilátek, u kterých je předpoklad dlouhodobého přetrvávání,“ zdůrazňuje onkogynekolog prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. a dodává: „Letošní data nasvědčují, že zájem rodičů nechat své děti očkovat proti HPV významně narůstá a dostupnost bezplatného očkování se na něm může dále významnou měrou podílet.“

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!