Fakultní transfuzní oddělení

Novinky, Události, Akce

14. 01. 2021

Odklad darování po očkování, očkování a rekonvalescentní plazma

Vážené dárkyně a dárci krve,

v souvislosti se zahájením vakcinace způsobené virem SARS-CoV-2, v souladu doporučeními České vakcinologické společnosti a Společnosti pro transfuzní lékařství ČLS JEP, a také doporučením Evropského centra pro kontrolu infekčních chorob (ECDC), upravujeme podmínky darování po očkování proti onemocnění covid-19 následovně:

  • odklad 7 dnů po každé vakcinační dávce (v případě vakcín firem Pfizer/BioNTech, Moderna, Novavax a Sanofi)
  • odklad 28 dnů po každé vakcinační dávce (v případě vakcín firem Astra Zeneca a Johnson&Johnson)

Protože dosud nejsou dostatečné informace o tom, zda a jak se liší imunitní odpověď po vakcinaci s imunitní odpovědí po prodělání infekce, nejsou t.č. osoby po vakcinaci a bez předem prokázané infekce virem SARS-CoV-2 vhodní jako dárci rekonvalescentní plazmy.

Děkujeme za respektování těchto doporučení.

07. 01. 2021

Provozní informace zbraslavského pracoviště

Vážené dárkyně a dárci krve,

z provozních důvodů budeme mít v době termínu odběru s mobilní jednotkou zavřeno naše zbraslavské pracoviště ve dnech 12.1., 13.1., 25.1. a 27.1. 2021. V těchto dnech můžete darovat krev na FTO v areálu VFN. O dalších případných změnách Vás budeme včas informovat.

Celkový přehled plánovaných termínů odběrů s mobilní jednotkou najdete pod odkazem Pravidelné akce FTO, který najdete také v pravém menu stránky nebo pod provozní dobou pracoviště Zbraslav na stránce Aktuální potřeba krve.

Děkujeme za pochopení, Vaše FTO Zbraslav

01. 01. 2021

Vážené a milé dárkyně krve, vážení a milí dárci krve,

do nového roku 2021 Vám přejeme hlavně pevné zdraví, štěstí a spoustu elánu a energie. Ať se vám vše daří!

Děkujeme za pomoc a spolupráci při zajišťování léčby pacientů, velmi si vaší pomoci vážíme.

Kolektiv FTO

26. 11. 2020

Omezení prosincových odběrů

Vážené dárkyně a dárci krve,

čas předvánoční pomalu přichází a my pro Vás máme jako každoročně informace o prosincových provozních změnách a omezeních, které jsou nutné převážně z kapacitních důvodů:

  • od 17.12.2020: nebudeme registrovat nové prvodárce;
  • celý prosinec 2020 nepřijímáme k odběru dárce z jiných transfuzních oddělení;
  • 21.12. – 30.12.2020: odebíráme pouze objednané dárce (separátory i běžné odběry);
  • 31.12.2020: máme zavřeno.

Děkujeme za pochopení a respektování

13. 11. 2020

Poděkování a malá prosba

Vážené dárkyně a dárci krve,

děkujeme vám všem, kteří přicházíte darovat krev i v tomto pro všechny nelehkém období. V posledních týdnech se potýkáme s kritickým nedostatkem transfuzních přípravků pro léčbu pacientů krevních skupin A RhD a 0 RhD pozitivních, a jsme nesmírně potěšení tím, že reagujete pozitivně na naše opakované výzvy a přicházíte pomoci.

Zvláštní poděkování patří těm, kteří přišli darovat krev během akce Sparťanská krev ve čtvrtek 12.11.2020, kdy jsme s radostí přivítali více než 80 dárců. Velmi si ceníme vaší trpělivosti při čekání na odběr a omlouváme se všem, kteří museli přizpůsobit svůj program mimořádným podmínkám. Bohužel, vzhledem k prostorám, kterými disponujeme, nemáme možnost navýšit počet odběrových míst.

V době plánovaných akcí přichází více dárců než obvykle, proto, pokud máte pro darování krve pouze omezený čas, prosíme, zvažte v tyto exponované dny odložení odběru, případně můžete navštívit i naše pracoviště na Zbraslavi.

Děkujeme vám za pomoc, trpělivost a ochotu pomoci. Jste skvělí!

Za kolektiv FTO
prim. MUDr. Daniela Dušková, Ph.D.

13. 10. 2020

Změna v projektu GENOM

Vážené dárkyně a dárci krve,

s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a související omezení, měníme také podmínky pro účast v projektu GENOM. Po celou dobu platnosti nouzového stavu odebíráme do projektu GENOM pouze vzorky od dárců krve a zaměstnanců VFN, časy a dny odběrů pro jednotlivá pracoviště zůstávají beze změny – viz odkaz v pravém menu těchto stránek.

Děkujeme za pochopení

31. 08. 2020

Vážené dárkyně a dárci krve,

připojujeme se k projektu a aplikaci Kappka. Více informací najdete na webu http://kappka.eu/

17. 07. 2020

Volná pracovní pozice

Aktuálně do našeho týmu hledáme novou kolegyni/nového kolegu na pozici zdravotní laborant laboratoře krevní banky – více informací viz inzerát v sekci kariéra.

11. 06. 2020

Poděkování dárcům krve u příležitosti oslav Světového dne dárců krve

Vážené a milé dárkyně krve a vážení a milí dárci krve. Využívám příležitosti oslav SVĚTOVÉHO DNE DÁRCŮ KRVE, který každoročně slavíme 14.6., abych vám všem poděkovala za trvalou a nezištnou pomoc při zajištění léčby pacientů transfuzními přípravky. Velmi si vaší pomoci vážím – bez vás bychom to nedokázali. Přeji vám i vašim blízkým pevné zdraví, úspěch v životě profesním a štěstí v životě osobním.

Vyzývám i ty, kteří se darovat krev teprve rozhodují: „Neváhejte a přijďte! Nic to není – darování krve je mnohem snazší než si myslíte 😊“

Za kolektiv FTO
prim. MUDr. Daniela Dušková, Ph.D.

01. 06. 2020

Propagace dárcovství – youtuber Peca

Navštívil nás youtuber Peca a bylo to fajn 😊

https://www.youtube.com/watch?v=Gh_1GCH7tzY

Děkujeme za propagaci dárcovství!

28. 05. 2020

Vážené dárkyně a dárci krve,

vzhledem k častým dotazům v souvislosti s prováděním testů na přítomnost onemocnění Covid 19, bychom Vás chtěli upozornit, že tyto testy na našem pracovišti neprovádíme.

Seznam odběrových míst v Praze naleznete pod odkazy:
https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/
https://www.synlab.cz/covid-19

11. 02. 2019

Virtuální prohlídka

Vážené dárkyně a dárci krve,

připravili jsme pro Vás virtuální procházku celým procesem, který začíná příchodem k odběru a končí výdejem transfuzních přípravků pro pacienty. Můžete se tak detailně krok po kroku podívat, co se děje s Vaší krví, plazmou nebo destičkami.

Máte-li chuť a čas, prohlídku nalistujete zde.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!