Fakultní transfuzní oddělení

Novinky, Události, Omezení

02. 09. 2021

Provozní informace zbraslavského pracoviště

Vážené dárkyně a dárci krve,

z provozních důvodů budeme mít v době termínu odběru s mobilní jednotkou zavřeno naše zbraslavské pracoviště ve dnech 7.9., 8.9., 15.9., 16.9., 21.9., 22.9., 29.9. a 30.9.2021. V těchto dnech můžete darovat krev na FTO v areálu VFN. O dalších případných změnách Vás budeme včas informovat.

Celkový přehled plánovaných termínů odběrů s mobilní jednotkou najdete na našich stránkách pod odkazem Pravidelné akce FTO, který najdete také v pravém menu stránky.

Děkujeme za pochopení, Vaše FTO Zbraslav

09. 08. 2021

Provozní informace zbraslavského pracoviště

Vážené dárkyně a dárci krve,

v pátek, dne 13.8.2021, z provozních důvodů bude zavřeno naše zbraslavské pracoviště. V tento den můžete darovat krev na FTO v areálu VFN. O dalších případných změnách Vás budeme včas informovat.

Děkujeme za pochopení, Vaše FTO Zbraslav

17. 06. 2021

Kritický nedostatek transfuzních přípravků !

Vážené dárkyně a dárci krve,

právě začíná léto. Pro většinu z nás doba zaslouženého odpočinku, prázdnin a dovolených s trochou bezstarostného lenošení, naopak pro některé také doba horečné aktivity v domácnosti, na chatě nebo při péči o nejmenší členy rodiny. Vzhledem k příznivější epidemické situaci a pokračujícímu očkování také doba, kdy si snad trochu odechneme od všudypřítomného onemocnění koronavirem.

Na transfuzním oddělení léto vždy znamenalo a znamená nižší zásoby transfuzních přípravků. Letošní rok je ale bohužel jiný. K tradičním letním důvodům pro odklad darování (klíšťata, alergie, cestování) se přidává díky pandemii také odklad po očkování. Situaci dále zhoršuje významný nárůst potřeby krve pro pacienty (odložené plánované operace) a z různých důvodů také nižší zájem o darování. Obvyklý pokles zásob transfuzních přípravků tak letos registrujeme již na začátku léta, je tedy před námi několik náročných měsíců.

Proto Vás velmi prosíme, přijďte darovat krev a pomozte našim pacientům. Řekněte svým kamarádům, rodinným příslušníkům, přátelům a známým, ať se připojí. Vytvořme malou letní transfuzní vlnu solidarity s pacienty, kteří Vaši krev potřebují.

Aktuálně potřebné krevní skupiny najdete pod odkazem Aktuální potřeba krve, prvodárce vítáme!

Váš dar je začátek naděje pro pacienty.

Děkujeme!

10. 06. 2021

Vážené dárkyně a dárci krve,

blíží se den, který je věnován vám všem, kteří jste se dobrovolně rozhodli pomáhat pacientům a darovat svou krev. Světový den dárců krve, který připadá na pondělí 14.6.2021.

Pro tento významný den a jako poděkování pro vás jsme připravili pamětní listy k darování krve, které budeme předávat i po celý následující týden. Světový den dárců krve také přímo vybízí k další propagaci dobrovolného dárcovství a jeho součástí na pracovišti Karlovo náměstí tak budou také živé vstupy do pořadu Snídaně s Novou a darovat krev v tento den přijdou také členové veslařského týmu „ …“ , který se účastní letošních 108. Pražských primátorek.

V pondělí 14.6.2021 na našem pracovišti Karlovo náměstí tedy očekáváme, že bude trochu těsněji. Chtěli bychom vás proto moc poprosit o trpělivost a shovívavost při možném čekání na odběr. Budeme se na Vás těšit na našem pracovišti v areálu VFN v blízkosti Karlova náměstí i na pracovišti na Zbraslavi.

Děkujeme, že pomáháte!

01. 06. 2021

Odklad darování po očkování, očkování a rekonvalescentní plazma

Vážené dárkyně a dárci krve,

vzhledem k množícím se dotazům připomínáme platné podmínky pro darování krve po očkování proti onemocnění covid-19, v souladu s doporučeními České vakcinologické společnosti a Společnosti pro transfuzní lékařství ČLS JEP, a také doporučením Evropského centra pro kontrolu infekčních chorob (ECDC), jsou následující:

  • odklad 7 dnů po každé vakcinační dávce (v případě vakcín firem Pfizer/BioNTech, Moderna, Novavax a Sanofi),
  • odklad 28 dnů po každé vakcinační dávce (v případě vakcín firem Astra Zeneca a Johnson&Johnson).

Protože dosud nejsou dostatečné informace o tom, zda a jak se liší imunitní odpověď po vakcinaci s imunitní odpovědí po prodělání infekce, nejsou t.č. osoby po vakcinaci a bez předem prokázané infekce virem SARS-CoV-2 vhodní jako dárci rekonvalescentní plazmy.

Děkujeme za respektování těchto doporučení.

15. 04. 2021

Dočasné pozastavení odběrů Covid-19 rekonvalescentní plazmy

Vážené dárkyně a dárci krve,

vzhledem k aktuálně naplněné kapacitě pozastavujeme dočasně odběry Covid-19 rekonvalescentní plazmy. O obnovení Vás budeme informovat.

Děkujeme za pochopení.

31. 08. 2020

Vážené dárkyně a dárci krve,

připojujeme se k projektu a aplikaci Kappka. Více informací najdete na webu http://kappka.eu/

01. 06. 2020

Propagace dárcovství – youtuber Peca

Navštívil nás youtuber Peca a bylo to fajn 😊

https://www.youtube.com/watch?v=Gh_1GCH7tzY

Děkujeme za propagaci dárcovství!

28. 05. 2020

Vážené dárkyně a dárci krve,

vzhledem k častým dotazům v souvislosti s prováděním testů na přítomnost onemocnění Covid 19, bychom Vás chtěli upozornit, že tyto testy na našem pracovišti neprovádíme.

Seznam odběrových míst v Praze naleznete pod odkazy:
https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/
https://www.synlab.cz/covid-19

11. 02. 2019

Virtuální prohlídka

Vážené dárkyně a dárci krve,

připravili jsme pro Vás virtuální procházku celým procesem, který začíná příchodem k odběru a končí výdejem transfuzních přípravků pro pacienty. Můžete se tak detailně krok po kroku podívat, co se děje s Vaší krví, plazmou nebo destičkami.

Máte-li chuť a čas, prohlídku nalistujete zde.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!