17. 4. 2024

Nová jednotka intenzivní metabolické péče

Nové pokoje jednotky intenzivní péče s nejmodernějším přístrojovým vybavením, unikátní polohovatelná lůžka s nosností až 500 kilogramů pro extrémně obézní pacienty nebo speciální stropní zvedací systém pro manipulaci s nepohyblivými pacienty. Ve VFN jsme dokončili rekonstrukci jednotky intenzivní metabolické péče a první část XXL centra na lůžkovém oddělení III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN za téměř 100 milionů korun. Nová pracoviště zvýší komfort pacientů z celé ČR, významně usnadní práci zdravotníkům a mohou být příkladem, jak centralizovat péči o extrémně obézní pacienty.

Kompletní stavební úpravy prostor trvaly zhruba jeden rok a vyžádaly si investici 60 milionů korun, z nichž 54 milionů tvořily evropské dotace. Přístrojové vybavení stálo 39 milionů korun. Všechny pokoje jednotky intenzivní metabolické péče jsou nové a na celé oddělení byly nainstalovány moderní medicinální rampy s rozvody kyslíku, vzduchu a další vybavení. Nový monitorovací systém umožňuje sledovat životní funkce pacienta, inovace se dočkala také infuzní technika. Oddělení je vybaveno polohovatelnými lůžky. Čtyři z nich slouží pacientům v závažnějším klinickém stavu a se selhávajícími životními funkcemi, další tři lůžka jsou určena pro pacienty s méně závažnými onemocněními. Bezkontaktní otevírání dveří na pokoje pacientů zásadním způsobem snižuje riziko přenosu nemocničních nákaz.

Na prostory nové JIMP navazuje na lůžkovém oddělení bariatrický pokoj se dvěma polohovatelnými lůžky o nosnosti 500 kg.  Je vybavený unikátním stropním zvedacím systémem, který usnadní zdravotníkům manipulaci s nepohyblivými pacienty až do 300 kilogramů váhy, jejich přesuny a převozy do koupelny. Bariatrickými pokoji se ve VFN opět rozšířily možnosti péče o nepohyblivé a extrémně obézní pacienty v celé ČR. Kromě XXL sanitky se postupně budou pracoviště VFN vybavovat operačními stoly a zubařskými křesly s vyšší nosností. Pro péči o extrémně obézní pacienty jsou nutné i speciální diagnostické přístroje jako endoskopy, CT a magnetická rezonance.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!