11. 3. 2021

Světový den ledvin

Na čtvrtek 11. března připadá Světový den ledvin. Jde o kampaň, která má upozornit na to, že 10 až 15 % světové populace trpí určitou formou onemocnění ledvin. Naše země rozhodně není výjimkou. V ČR má nemocné ledviny každý desátý člověk.

Ledviny většinou nebolí, proto o jejich onemocnění řada pacientů neví a varovným příznakům nevěnuje dostatečnou pozornost. Jde třeba o vysoký krevní tlak, otoky dolních končetin, velkou únavu, hubnutí či změnu barvy a charakteru močení. Onemocněním ledvin trpí zejména jedinci, kteří mají i další přidružené choroby, jako je cukrovka, hypertenze, kardiovaskulární choroby či některá geneticky podmíněná onemocnění. Mezi rizikové faktory pro rozvoj onemocnění ledvin se řadí kouření, nízká porodní hmotnost nebo naopak obezita v dospělosti a některé vývojové vady močového systému. Chronické onemocnění ledvin vede ke ztrátě ledvinné funkce v řádu měsíců až let a má ve většině případů progresivní charakter. Abychom zabránili terminálnímu selhání ledvin včetně dialýzy a progresi zpomalili, je nutné onemocnění včas odhalit, správně diagnostikovat a následně adekvátně léčit.

Nezanedbávejte proto prevenci a neodkládejte plánované výkony. Pozdní zahájení léčby může mít pro nemocné závažné následky.

Více informací naleznete v tiskové zprávě.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!