3. 9. 2020

Ve VFN vznikne XXL centrum pro obézní pacienty

Lidí s váhou nad 200 či 250 kilogramů jsou v Česku desítky, ale běžné nemocnice na ně nejsou připraveny. VFN proto vytvoří první XXL centrum s komplexní péčí.

„Idea vybudovat centra zaměřující se na komplexní léčbu morbidně obézních lidí se pohybuje prostorem českého zdravotnictví již osm nebo deset let. Jsem rád, že se naší nemocnici po letech diskuzí podařilo přeměnit vize ve skutečný projekt. Vůbec první české XXL centrum budeme financovat z evropských peněz a věřím, že se prvním pacientům otevře v horizontu dvou až tří let,“ uvedl ředitel VFN prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA.

S obezitou třetího stupně (BMI nad 40) se v Česku potýká přes 150 tisíc lidí. Stoupá i počet pacientů s váhou nad 200 nebo 250 kilogramů. Není pro ně snadné najít zdravotnické zařízení, které by je ošetřilo po stránce interní, chirurgické nebo zubní.  Pro léčbu morbidně obézních pacientů plánuje nemocnice dovybavit své klíčové kliniky speciálním vybavením. Je potřeba zřídit speciálně vybavené ordinace, operační sály, stoly s velkou nosností, stejně tak vyztužené židle, speciální lůžka, výtahy s vyšší nosností, je třeba myslet i na širší rámy dveří, převozové vozíky, uzpůsobené nástroje a vyšetřovací přístroje větších rozměrů. „Rádi bychom naše kliniky vybavili i zvedáky na postel nebo zabudovali na specializační pokoj rampy. Potřebujeme i XXL sanitky, speciálně uzpůsobené CT, magnetickou rezonanci, přístroje na gastroskopii, linku pro invazivní kardiologii nebo třeba rehabilitační pomůcky, jako je chodící pás,“ přiblížil doc. Martin Matoulek, Ph.D., lékař III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu VFN a 1. LF.

Více informací naleznete v tiskové zprávě.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!