Klinika adiktologie
Odborné ambulance
Všechny ambulance jsou k dispozici pacientům pouze po předchozím objednání!
-
Krajská adiktologická ambulance u Apolináře se sloučila s ALKO ambulancí Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN a pokračuje tak i po skončení pilotního projektu Ministerstva zdravotnictví ČR v rámci programu Podpory nových služeb v péči o duševně nemocné.
V rámci ambulance pracujeme v multidisciplinárním týmu (psychiatr, klinický psycholog, adiktolog, psychiatrická sestra). Ambulance zajišťuje diagnostickou, léčebnou a preventivní péči při obtížích spojených s užíváním návykových látek, případně s přídatnou psychiatrickou symptomatikou u osob starších 18 let.
Ambulantní léčba je dobrovolná, až na výjimky je neanonymní a pro pojištěné osoby je hrazena ze zdrojů zdravotního pojištění. K vyšetření je nutné mít platný průkaz zdravotního pojištění a doklad totožnosti. Pro adiktologickou léčbu je nutné doporučení od praktického lékaře, psychiatra, případně jiného ošetřujícího lékaře. Na první sezení také můžete přinést zprávy z předchozích vyšetření nebo hospitalizací v psychiatrických nebo adiktologických zařízení.
VSTUP DO PROGRAMU:
Vstup do programu probíhá prostřednictvím pohovoru s adiktologem v prostorách Kliniky adiktologie. Objednává se výhradně přes e-mail u Mgr. Jana Liďáka na: jan.lidak@vfn.cz nebo u Mgr. Hany Slopovské na: hana.slopovska@vfn.cz.
Doporučujeme, aby se objednávala ta osoba, která se chce léčit. Objednávky nemotivovaných pacientů třetí osobou jsou zpravidla neefektivní.
Po absolvování vstupního sezení a zhodnocení stavu a zakázky pacienta adiktolog s pacientem konzultuje vhodný léčebný postup (tj. přijetí do naší péče a určení konkrétních intervencí či doporučení jiného zařízení/typu léčby).
POSKYTOVANÉ SLUŽBY:
NABÍZÍME
- vstupní adiktologické vyšetření s následnou možností pokračování v nabídnutých programech
- diagnostiku závislosti a psychických poruch
- ambulantní léčbu závislosti na návykových látkách (alkohol, nealkoholové drogy, nelátkové závislosti)
- individuální adiktologickou terapii, skupinovou terapii
- komplexní/cílené psychologické vyšetření
- indikace a doporučení k jiným typům odvykací léčby (detoxifikace, střednědobá režimová léčba, stacionární péče, terapeutická komunita)
- terapie psychických poruch a onemocnění objevujících se souběžně se závislostí na alkoholu či jeho škodlivým užíváním
- kontroly dodržování abstinence (alkotest, toxikologické kontroly)
- case management (tj. intenzivní individuální vedení pacienta)
NEPOSKYTUJEME
- léčbu osobám mladším 18 let
- léčebné programy pro hazardní hráče
- terapie, kontroly, vyšetření a podávání medikace mimo provozní hodiny ambulance
- konzultace rodinných příslušníků a jiných blízkých osob za zády či bez vědomí a souhlasu s jejich zde léčenými příbuznými/blízkými osobami
- předepisování jakékoliv terapie ad hoc neregistrovaným pacientům
- potvrzení možnosti řídit motorová vozidla nebo způsobilost k zaměstnání po jednorázové konzultaci (vyžadujeme dlouhodobější spolupráci v léčbě)
- krizovou intervenci
CÍLOVÁ SKUPINA:
- osoby experimentující s návykovými látkami
- problémoví uživatelé návykových látek
- závislí motivovaní i nemotivovaní k abstinenci
- abstinující absolventi ambulantního či ústavního léčení
- rodinní příslušníci a partneři pacientů registrovaných v ambulanci
Převážně se jedná o osoby závislé na alkoholu a jiných návykových látkách s případnou souběžnou psychiatrickou diagnózou, motivované ke změně svého současného stavu, které jsou indikované pro ambulantní léčbu a tento typ léčby jsou schopné a ochotné absolvovat.
MOTIVAČNÍ SKUPINA:
Kdo – skupina je pro dospělé uživatele alkoholu a jiných návykových látek.
Kdy – každou středu mimo svátky, 16:00 – 17:15. Nutné přijít v 15:50 z důvodu alkotestu!
Kde – sraz v čekárně ALKO ambulance.
Vstup do programu – přes e-mail jan.lidak@vfn.cz a hana.slopovska@vfn.cz.
Skupinami vás provede – Mgr. Jan Liďák a Mgr. Hana Slopovská.
Informace – skupina je otevřená, počet účastníků není omezen. Podmínkou vstupu do skupiny je střízlivost od alkoholu i jiných návykových látek. Před každou skupinou bude pacientovi provedena dechová zkouška. V případě klinických známek intoxikace nebude pacientovi umožněn vstup na skupinu.
Leták motivační skupiny.PSYCHOTERAPEUTICKÁ SKUPINA:
Kdo – ženy, muži, 18+, abstinující uživatelé alkoholu a jiných návykových látek, nutný negativní alkotest (dechová zkouška se dělá pokaždé před skupinou, namátkově se provádí toxikologická zkouška).
Kdy – každé pondělí mimo svátky a dovolené terapeutky, 16:45 – 18:00.
Kde – sraz pacientů je v 16:30 v čekárně ALKO ambulance.
Vstup do programu – pacient do skupiny přichází na doporučení adiktologa nebo jiného klinického pracovníka KAD. Pacienti, kteří doposud nebyli v kontaktu s KAD (nemají zde založenou kartu) si musí domluvit vstupní vyšetření u adiktologa. Pro zařazení do skupiny je nutné kontaktovat PhDr. Barboru Dočkalovou přes e-mail: barbora.dockalova@vfn.cz.
Skupinou vás provede – PhDr. Barbora Dočkalová.
Informace – polootevřená (tj. lze do ní přistoupit i později, pokud není naplněna kapacita) psychoterapeutická skupina pro abstinující pacienty od alkoholu či jiných návykových látek. Skupina je zaměřena na práci na hlubších terapeutických tématech. Pravidelná docházka každý týden, v případě neúčasti se pacienti omlouvají přes e-mail.DOLÉČOVACÍ SKUPINA PRO MUŽE:
Z důvodu výjezdu obou terapeutů na doléčovací pobyt nebude v úterý 1.10. 2024 doléčovací skupina.
Kdo – muži, 18+, abstinující uživatelé alkoholu a jiných návykových látek po řádném ukončení režimové léčby.
Kdy – každé úterý mimo svátky, 17:00 – 18:30.
Kde – vyčkejte v čekárně ALKO ambulance.
Vstup do programu – pacienti, kteří doposud nebyli v kontaktu s KAD (nemají zde založenou kartu) si musí domluvit vstupní vyšetření u adiktologa a doložit propouštěcí zprávu z léčby závislosti.
Informace – Jedná se o podpůrnou psychoterapeutickou skupinu pro abstinující po ukončení léčby a pacienty měsíc před ukončením léčby LOM KAD, není potřebná pravidelná účast, před skupinou se provádí dechová zkouška, případně toxikologické vyšetření.
Skupinou vás provedou – Mgr. Hana Slopovská, Mgr. Jan LiďákPODÁVÁNÍ ANTABUSU:
Pro pacienty s obtížemi užívání alkoholu je možné v prvním roce abstinence užívání Antabusu, který podáváme 2x týdně ZDE v ambulanci. O jeho nasazení a dalším užívání se pacient domlouvá s lékařem. Vhodná je souběžná individuální nebo skupinová péče. Anticravingová medikace (Campral, Naltrexon) je pouze dle indikace a na předpis lékaře, stejně jako přídatná psychiatrická medikace (např. antidepresiva).
PODÁVÁNÍ SUBOXONE:
U závislých na opiátech a opioidech je možnost zařazení do komplexní substituční léčby Suboxone vysokoprahového charakteru. K zařazení do programu je nutná předchozí indikace lékařem. Vhodná je souběžná individuální nebo skupinová péče.
PERSONÁLNÍ OBSAZENÍ:
PhDr., Mgr. Karel Dobroslav Riegel, Ph.D. | Klinický psycholog a psychoterapeut, vedoucí ambulance
MUDr. Le Hong Thai | Lékař
Bc. Mária Janošová | Psychiatrická sestra
Mgr. Jan Liďák | Adiktolog, koordinátor stáží
Mgr. Hana Slopovská | Adiktolog
Mgr. Markéta Hudačková | Psycholog
PhDr. Barbora Dočkalová | PsychologKONTAKTNÍ ÚDAJE:
Kontaktní údaje
-
Apolinářská 4, 128 02 Praha 2
-
+420 224 968 214
Ordinační hodiny
Pondělí 07:00 - 11:00 13:00 - 16:00 Úterý 07:00 - 12:00 13:00 - 15:30 Středa 07:00 - 11:00
Antabus se nevydává12:30 - 13:45
Antabus se nevydáváČtvrtek 07:00 - 12:00 13:00 - 15:30 Pátek 07:00 - 12:00 13:00 - 14:30
-
AMBULANCE PRO NEALKOHOLOVÉ ZÁVISLOSTI
Ambulance pro nealkoholové závislosti (TOXI ambulance) nabízí ambulantní preventivní, diagnostickou, léčebnou péči pro uživatele nealkoholových drog. Dále poskytuje specializovanou psychiatrickou péči, individuální a skupinovou psychoterapii systematickou, motivační rozhovory, nedílnou součástí služby je péče internisty-gastroenterologa v prostorách ambulance. Závislým na opioidech je poskytována komplexní substituční léčba vysokoprahového charakteru Suboxonem, která je určena osobám starším 18 let. K vyšetření je nutné mít kartičku platného pojištění a doklad totožnosti.
POSKYTOVANÉ SLUŽBY
- léčba závislosti na nealkoholových návykových látkách (tabák, e-cigarety, stimulanty, sedativa, hypnotika, konopí, opiáty-tramadol, kodein, heroin, aj.), dále behaviorálních závislostí (digitální závislosti, závislost na kyberprostoru, aj.),
- motivační rozhovory,
- léčba duálních diagnóz (afektivní poruchy, poruchy spánku), optimalizace medikace,
- po vstupu je možné využít detoxifikaci na lůžku nebo ambulantní,
- stabilizovaným pacientům se dále poskytuje psychoterapie skupinová a individuální, poradenství v oblasti zneužívání návykových látek a léčbě závislostí, rodinná terapie,
- doléčovací následná péče po základní léčbě na oddělení,
- profesní poradenství,
- arteterapeutické skupiny, též individuální péče a zahradní terapie,
- substituční léčba závislosti na opioidech buprenorfinem (Suboxone) komplexního charakteru vedená psychiatrem,
- péče o somatický stav našich pacientů a jejich vyšetření internistou je nedílnou součástí programu.
CÍLOVÁ SKUPINA
- Osoby experimentující s návykovými látkami.
- Problémoví uživatelé návykových látek a digitálních technologií.
- Závislí motivovaní i nemotivovaní k abstinenci.
- Abstinující absolventi ambulantního či ústavního léčení.
- Rodinní příslušníci a partneři.
Převážně se jedná o osoby závislé na tabáku, hypnotikách, digitálních médiích, opioidech, benzodiazepinech, případně s problémovým užíváním konopí s případnou souběžnou psychiatrickou diagnózou, které jsou indikované pro ambulantní léčbu a tento typ léčby jsou schopné a ochotné absolvovat. Rovnoměrně je zastoupena mužská a ženská část populace, s věkem nad 18 let. Není nutné doporučení z jiné instituce.
ZÁKLADNÍ CÍLE SLUŽEB A METODY PRÁCE
Péče o osoby se škodlivým užíváním a závislostí na návykových látkách a péče o jejich rodinné příslušníky, jejímž cílovým stavem je abstinence a zájem minimalizovat zdravotní, psychické a sociální škody, které abusus přináší.
Zajištění předléčebné péče, motivace a komplexní diagnostiky, individuálního léčebného plánu, zajištění vlastní ambulantní léčby i doléčování po střednědobé odvykací léčbě.
Další informace o poskytované léčbě najdete zde
Kontaktní údaje
-
Apolinářská 4, 128 00 Praha 2
-
+420 224 968 207
Ordinační hodiny
Pondělí 07:00 - 11:00 (sestra Eva Coufalová) Úterý 08:00 - 16:30 (MUDr. Michal Vacek) 07:00 - 15:30 (sestra Eva Coufalová) Středa 07:00 - 13:00 (MUDr. Petr Popov, MHA) 13:00 - 16:00 (MUDr. Zdeněk Veselý) 07:00 - 15:30 (sestra Eva Coufalová) Čtvrtek 13:00 - 15:00 (doc. MUDr. Tomáš Krechler, CSc.) 07:00 - 15:30 (sestra Eva Coufalová) Pátek 08:00 - 16:30 (MUDr. Michal Vacek) 07:00 - 11:00 (sestra Eva Coufalová)
-
Adiktologická ambulance realizuje postupy zaměřené na zlepšení somatického a psychického stavu, sociální situace a změnu životního stylu klienta. Služba navazuje na všechny ostatní typy adiktologických služeb nebo může být první klientovou adiktologickou službou, se kterou přijde do kontaktu. Hlavními poskytovanými službami, které ambulance zajišťuje jsou individuální a skupinová terapie a poradenství. Ambulance působí jako výukové pracoviště pro studenty oboru adiktologie z 1. LF UK a VFN v Praze.
Kontakt:
+420 224 968 208 (Vzhledem k probíhajícím konzultacím je zapnutý záznamník, pokud zanecháte vzkaz a telefonní číslo, zavoláme Vám.)ZÁKLADNÍ CÍLE A METODY PRÁCE:
-
Ambulance poskytuje péči založenou na poradenských a psychoterapeutických postupech a sociální práci směřujících ke zlepšení somatického a psychického stavu, sociální situace a změnu životního stylu.
-
Služba identifikuje rizika spojená se závislostním chováním, aktuální fázi potřeby změny a míru připravenosti na ni.
-
Služba vytváří adekvátní postupy a intervence vedoucí k minimalizaci závislostního chování nebo úzdravě.
-
Služba pružně přizpůsobuje svůj program podle aktuálních možností a potřeb klienta, kdy klíčovou vlastností je stoupající míra spoluodpovědnosti klienta v průběhu péče.
-
Služba společně s klientem plánuje péči a další postup.
-
Služba může asistovat a pomáhat klientovi při kontaktu s rodinou, dalšími institucemi a podporovat ho při uplatňování práv a oprávněných zájmů.
-
Služba koordinuje péči a v indikovaných případech poskytuje péči v přirozeném prostředí klienta.
-
Služba pracuje formou case managementu, který je zajišťován pracovníkem v pozici case manažera, ten udržuje přehled o všech činnostech a krocích v klientově případu a zajišťuje koordinaci průběhu péče.
CÍLOVÁ SKUPINA
Cílovou skupinou služby jsou osoby užívající psychoaktivní látky, osoby závislé nebo ohrožené závislostním chováním. Služba je poskytována osobám cílové skupiny v různé míře ohrožení a v různé fázi změny, jejichž stav nevyžaduje hospitalizaci nebo hospitalizace není možná.
Cílovou skupinou služby jsou také rodinní příslušníci a blízcí osob užívajících psychoaktivní látky, osob se závislostí a ohrožených závislostním chováním. Rodičům, partnerům a dalším blízkým osobám cílové skupiny je služba poskytována i v případě, že osoba cílové skupiny není aktuálně klientem služby, nebo zajišťuje dostupnost v jiné službě.VSTUP DO PROGRAMU
- Postup přijetí klienta je plánovaný s ohledem na zachování léčebného kontinua.
- Vstup do programu probíhá prostřednictvím vstupního posouzení adiktologem v prostorách Kliniky adiktologie (Apolinářská 4, Praha 2).
- Na první setkání se prosím objednejte telefonicky (224 968 208) či e-mailem (adambulance@vfn.cz). Vzhledem k probíhajícím konzultacím je zapnutý záznamník, pokud zanecháte vzkaz a telefonní číslo, zavoláme Vám.
- Doporučujeme, aby se objednávala ta osoba, která se chce léčit. Objednávky klientů třetí osobou jsou zpravidla neefektivní.
- Po absolvování vstupního sezení adiktolog s klientem konzultuje současný stav, potřeby klienta a vhodný léčebný postup (tj. přijetí do naší péče a určení konkrétních intervencí, či doporučení jiného zařízení/typu léčby).
POSKYTOVANÉ SLUŽBY
Vstupní zhodnocení stavu klienta:
Součástí vstupního zhodnocení je základní zhodnocení psychosociálního fungování, psychického stavu, somatického stavu a individuálních potřeb klienta, na jejichž základě je ve spolupráci pracovníka služby a klienta stanoven úvodní plán péče.Intervence založené na individuální a skupinové terapii nebo poradenství:
- Skupinovou a individuální terapii nebo poradenství poskytujeme s cílem reagovat na potřeby klienta a plánovanou dobu vzájemné spolupráce.
- Skupinová a individuální terapie nebo poradenství jsou zaměřeny zejména na získání náhledu na závislostní chování, porozumění vlastnímu prožívání a motivaci s cílem dosáhnout změny životního stylu ve smyslu minimalizace rizik spojených se závislostním chováním, úzdravy nebo abstinence.
- Intervence adiktologické následné péče jsou prováděny s cílem zajistit stabilitu stavu klienta v běžných životních podmínkách.
Farmakoterapie, včetně substituční léčby, slouží k ovlivnění základního onemocnění, k léčbě psychických a somatických komplikací, komorbidity a ke zvládání syndromu z vysazení návykové látky.
Prevence relapsu: přístup zaměřený na sebekontrolu, kombinující techniky kognitivních intervencí a trénink dovedností s cílem pomoci klientovi změnit jeho závislé chování a udržet tyto navozené změny.
Odborné sociální poradenství: Služba umožňuje klientům získat informace o možnostech řešení a porozumění své situaci, proto aby mohli lépe fungovat v běžném životě, ve své rodině, okolí a práci.
Sociální rehabilitace: Služba umožňuje klientům posilovat dovednosti a rozvíjet návyky potřebné při zvládání nároků běžného, každodenního života a při zacházení s rizikovými situacemi, kdy je člověk vystavený riziku návratu k užívání návykových látek nebo k jinému závislostnímu chování.
Další potřebná vyšetření a konzilia: V případě potřeby provádíme další odborná vyšetření nebo odesíláme klienta do odborné péče dalších specialistů.
Rehabilitace zahrnující služby ergoterapie, fyzioterapie a skupinové kondiční a rehabilitační cvičení.
Kognitivní trénink a nácvik pro indikované pacienty: trénink a facilitace kognitivních funkcí (krátkodobá paměť, pozornost, plánování, iniciativa, orientace atd.).
Poradenství pro rodinné příslušníky a blízké osoby: Služba je poskytována s ohledem na individuální podmínky s cílem poskytnout orientaci v problému závislosti, emoční a sociální podporu, mobilizovat zralé vzorce chování.
Online poradenství: https://poradna.adiktologie.cz/
Služba je certifikovaná a řídí se platnými Standardy odborné způsobilosti adiktologických služeb (2021).
MOTIVAČNÍ SKUPINA
Motivační skupina je otevřená skupina s důrazem na podporu motivace ke změně. Používanými metodami jsou motivační rozhovory, edukace, psychoterapeutické intervence. Do skupiny je nutné se objednat a absolvovat indikační pohovor u adiktologa (viz vstup do programu).
Kdy: každou středu od 17:00 do 18:30 (o svátcích se skupina nekoná)
Kde: sraz nejpozději v 17:00 v čekárně Apolinářská 4, Praha 2
Kdo: provází Bc. Lenka Kohutičová, DiS., Mgr. Martin Kocián
PÁTEČNÍ MOTIVAČNÍ SKUPINA
Páteční motivační skupina je otevřená skupina s důrazem na podporu motivace ke změně. Je určena pro pacienty, jejichž cílem je změna v užívání návykových látek, potřebují podporu v udržení změny. Do skupiny je možné přijít bez objednání.
Kdy: každý pátek od 12:00 do 13:30 (o svátcích se skupina nekoná)
Kde: sraz nejpozději ve 12:00 v čekárně Apolinářská 4, Praha 2
Kdo: provází Bc. Lenka Kohutičová, Mgr. Kateřina Svěcená, Ph.D.
PSYCHOTERAPEUTICKÁ SKUPINA
Polootevřená skupina, jejíž cílem je abstinence od primární drogy a snaha o udržení abstinence.
Do skupiny je nutné se objednat a absolvovat indikační pohovor u adiktologa (viz vstup do programu).Kdy: každé úterý od 17:00 do 18:30 (o svátcích se skupina nekoná)
Kde: sraz nejpozději v 17:00 v čekárně Apolinářská 4, Praha 2
Kdo: provází Bc. Josefína Mráčková, Mgr. Jaroslav Vacek, Ph.D.
PODPŮRNÁ SKUPINA
Abstinence od primární drogy a snaha o její udržení je důležitým cílem členů skupiny, výskyt relapsů u členů je ovšem uvědomovanou součástí léčby a není důvodem k vyloučení člena ze skupiny.
Do skupiny je nutné se objednat a absolvovat indikační pohovor u adiktologa (viz vstup do programu).Kdy: každé pondělí od 16:30 do 18:00 (o svátcích se skupina nekoná)
Kde: sraz nejpozději v 16:30 v čekárně Apolinářská 4, Praha 2
Kdo: provází Mgr. Tomáš Jandáč, Ph.D., Mgr. Aneta Votavová
SKUPINA PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY A OSOBY BLÍZKÉ
Otevřená skupina pro rodinné příslušníky a osoby blízké s důrazem na sebe podporu a sdílení. Do skupiny je možné přijít bez objednání.
Kdy: každou středu od 14:30 do 16:00 (o svátcích se skupina nekoná)
PRVNÍ STŘEDU V MĚSÍCI JE SKUPINA URČENÁ RODIČŮM NEZLETILÝCH DĚTÍ
Kde: sraz nejpozději v 14:30 v čekárně Apolinářská 4, Praha 2
Kdo: provází Bc. Lenka Kohutičová, DiS., Mgr. Kateřina Svěcená, Ph.D.
PERSONÁLNÍ OBSAZENÍ
Mgr. Lenka Šťastná, Ph.D. | vedoucí služby, psycholog, adiktolog | tel. 224 968 218
Bc. Lenka Kohutičová, DiS. | adiktolog, sociální pracovník | tel. 224 968 240
Mgr. Martina Kotorová | sociální pracovník | tel. 224 968 208 (čtvrtek)
Mgr. Aneta Votavová | adiktolog | tel. 224 968 245
Bc. Josefína Mráčková | adiktolog | tel. 224 968 213
MUDr. Petra Sládková | rehabilitační lékař | tel. 224 968 208 (středa)
Mgr. Darina Iskendri | ergoterapeut | tel. 224 968 208
Mgr. Kateřina Svěcená, Ph.D. | ergoterapeut | tel. 224 968 245 (pátek)
Bc. Tobiáš Horecký | fyzioterapeut | tel. 224 968 208 (úterý)
Mgr. Jaroslav Vacek, Ph.D. | psycholog
Mgr. Martin Kocián | terapeut
Daniela Šulová | trenér kondičního cvičení
Kontaktní údaje
-
Apolinářská 4, 128 00 Praha 2
-
+420 224 968 208
Ordinační hodiny
Pondělí 08:00 - 17:00 Úterý 08:00 - 17:00 Středa 08:00 - 17:00 Čtvrtek 08:00 - 17:00 Pátek 08:00 - 17:00
-
-
Ambulance dětské a dorostové adiktologie je prvním specializovaným zdravotnickým zařízením ambulantního typu úzce zaměřeným na oblast závislostí, závislostních poruch a s nimi souvisejících problémů a komplikací u dětí a dospívajících. Ambulance působí jako výukové pracoviště pro studenty oboru adiktologie z 1. LF UK a VFN v Praze.
Kontakt:
+420 224 968 253 (Vzhledem k probíhajícím konzultacím je zapnutý záznamník, pokud zanecháte vzkaz a telefonní číslo, zavoláme Vám.)
ZÁKLADNÍ CÍLE A METODY PRÁCE
- Ambulance poskytuje péči založenou na poradenských a psychoterapeutických postupech a sociální práci směřujících ke zlepšení somatického a psychického stavu, sociální situace a změnu životního stylu.
- Služba identifikuje rizika spojená se závislostním chováním, aktuální fázi potřeby změny a míru připravenosti na ni.
- Služba vytváří adekvátní postupy a intervence vedoucí k minimalizaci závislostního chování nebo úzdravě.
- Služba pružně přizpůsobuje svůj program podle aktuálních možností a potřeb klienta, kdy klíčovou vlastností je stoupající míra spoluodpovědnosti klienta v průběhu péče.
- Služba společně s klientem plánuje péči a další postup.
- Služba může asistovat a pomáhat klientovi při kontaktu s rodinou, dalšími institucemi a podporovat ho při uplatňování práv a oprávněných zájmů.
- Služba koordinuje péči a v indikovaných případech poskytuje péči v přirozeném prostředí klienta.
- Služba pracuje formou case managementu, který je zajišťován pracovníkem v pozici case manažera, ten udržuje přehled o všech činnostech a krocích v klientově případu a zajišťuje koordinaci průběhu péče.
CÍLOVÁ SKUPINA
Cílovou skupinou služby jsou děti a dospívající (osoby starší 12 let věku) užívající psychoaktivní látky, závislé nebo ohrožené závislostním chováním, případně tzv. nelátkovou závislostí (gambling, hry, počítače apod.). Služba je poskytována osobám cílové skupiny v různé míře ohrožení a v různé fázi změny, jejichž stav nevyžaduje hospitalizaci nebo hospitalizace není možná.
Cílovou skupinou služby jsou také rodinní příslušníci a blízcí osob užívajících psychoaktivní látky, osob se závislostí a ohrožených závislostním chováním. Rodičům a dalším blízkým osobám cílové skupiny je služba poskytována i v případě, že osoba cílové skupiny není aktuálně klientem služby, nebo zajišťuje dostupnost v jiné službě.
VSTUP DO PROGRAMU
Postup přijetí klienta je plánovaný s ohledem na zachování léčebného kontinua.
Vstup do programu probíhá prostřednictvím vstupního posouzení lékařem a adiktologem v prostorách Kliniky adiktologie, Apolinářská 4.
Na první setkání se prosím objednejte e-mailem (addambulance@vfn.cz).
POSKYTOVANÉ SLUŽBY
Vstupní zhodnocení stavu klienta: Součástí vstupního zhodnocení je základní zhodnocení psychosociálního fungování, psychického stavu, somatického stavu a individuálních potřeb klienta, na jejichž základě je ve spolupráci pracovníka služby a klienta stanoven úvodní plán péče. Předpokládá se úzká spolupráce jak s rodiči a blízkými osobami, tak se sítí dalších specializovaných institucí.
Intervence založené na individuální a skupinové terapii nebo poradenství:
- Skupinovou a individuální terapii nebo poradenství poskytujeme s cílem reagovat na potřeby klienta a plánovanou dobu vzájemné spolupráce.
- Skupinová a individuální terapie nebo poradenství jsou zaměřeny zejména na získání náhledu na závislostní chování, porozumění vlastnímu prožívání a motivaci s cílem dosáhnout změny životního stylu ve smyslu minimalizace rizik spojených se závislostním chováním, úzdravy nebo abstinence.
- Intervence adiktologické následné péče jsou prováděny s cílem zajistit stabilitu stavu klienta v běžných životních podmínkách.
Farmakoterapie slouží k ovlivnění základního onemocnění, k léčbě psychických a somatických komplikací, komorbidity a ke zvládání syndromu z vysazení návykové látky.
Prevence relapsu: přístup zaměřený na sebekontrolu, kombinující techniky kognitivních intervencí a trénink dovedností s cílem pomoci klientovi změnit jeho závislé chování a udržet tyto navozené změny.
Další potřebná vyšetření a konzilia: V případě potřeby provádíme další odborná vyšetření nebo odesíláme klienta do odborné péče dalších specialistů.
Poradenství pro rodinné příslušníky a blízké osoby: Služba je poskytována s ohledem na individuální podmínky s cílem poskytnout orientaci v problému závislosti, emoční a sociální podporu, mobilizovat zralé vzorce chování.
Online poradenství: https://poradna.adiktologie.cz/
Služba je certifikovaná a řídí se platnými Standardy odborné způsobilosti adiktologických služeb (2021). Služba předpokládá úzkou spolupráci jak s rodiči a blízkými osobami, tak se sítí dalších specializovaných institucí. Pro dlouhodobější spolupráci je třeba alespoň základní motivace pacientů a blízkých pro spolupráci na diagnostice a léčbě.
SKUPINA PRO RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY A OSOBY BLÍZKÉ
Otevřená skupina pro rodinné příslušníky a osoby blízké s důrazem na sebe podporu a sdílení. Do skupiny je možné přijít bez objednání.
Kdy: každou středu od 14:30 do 16:00 (o svátcích se skupina nekoná)
PRVNÍ STŘEDU V MĚSÍCI JE SKUPINA URČENÁ RODIČŮM NEZLETILÝCH DĚTÍ
Kde: sraz nejpozději v 14:30 v čekárně Apolinářská 4, Praha 2
Kdo: provází Bc. Lenka Kohutičová, DiS., Mgr. Kateřina Svěcená, Ph.D.
PERSONÁLNÍ OBSAZENÍ
Mgr. Lenka Šťastná, Ph.D. | vedoucí služby, psycholog, adiktolog | tel. 224 968 218
MUDr. Jakub Korčák | lékař | tel. 224 968 245
MUDr. Martin Haša | lékařMgr. Tomáš Jandáč, Ph.D. | adiktolog | tel. 224 968 253
Mgr. Zuzana Pavelcová | psycholog | tel. 224 968 253
Mgr. Petra Hálková | psychologKontaktní údaje
-
Apolinářská 4, 128 00 Praha 2
-
+420 224 968 253
Ordinační hodiny
Pondělí 08:00 - 17:00 Úterý 08:00 - 17:00 Středa 08:00 - 17:00 Čtvrtek 08:00 - 17:00 Pátek 08:00 - 17:00
-
Kontaktní údaje
-
Apolinářská 4, 128 00 Praha 2
-
+420 224 968 238
Ordinační hodiny
Pondělí 08:00 - 19:00 Úterý 08:00 - 18:30 Středa 08:00 - 17:00 Čtvrtek 08:00 - 19:00 Pátek 08:00 - 14:00
-
-
Centrum substituční léčby (CSL) nabízí vysokoprahový metadonový substituční program, tj. takový, který klade na klienty vyšší nároky nejen v oblasti dodržování abstinence od veškerých ilegálních drog a alkoholu a klade důraz na dodržování pravidel programu. Podstatnou součástí léčby jsou vedle podávání metadonu i intenzivní terapeutické a poradenské služby, které mají pomoci v řešení nejen samotné závislosti, ale i ostatních s tím souvisejících problémů. Minimálně první dva měsíce je docházka do programu každodenní. Postupem času se lze propracovat i k méně časté docházce, podmínkou jsou ale čistá toxikologická vyšetření, dodržování pravidel programu.
POSKYTOVANÉ SLUŽBY
- Podávání a výdej metadonu.
- Kontrola abstinence prostřednictvím toxikologických vyšetření moči a alkotestu.
- Vyšetření a konzultace s lékařem – psychiatrem, s možností farmakologické léčby přidružených duševních poruch.
- Sociální a adiktologické poradenství.
- Skupinová a individuální psychoterapie.
- Volnočasové kulturní, sportovní a výtvarné terapeutické aktivity.
- Součástí programu je interní péče s možností léčby somatických komplikací závislosti včetně virové hepatitidy typu C.
CÍLOVÁ SKUPINA
Cílovou skupinou jsou osoby starší 18 let s problémem závislosti na nelegálních opioidech, kteří mají zájem přestat s užíváním všech ilegálních drog.
PERSONÁLNÍ OBSAZENÍ
MUDr. Michal Vacek | lékař
Mgr. Bc. Johana Kozová | adiktolog
Natálie Owadh Alabbasi | praktická sestra
Ján Kollár | praktická sestra
Bc. Mária Janošová | staniční sestra ambulantní částiKontaktní údaje
-
Apolinářská 4, 128 00 Praha 2
-
+420 224 968 216
-
+420 224 968 217
Ordinační hodiny
Pondělí Výdej 07:00 - 11:00 Lékař 08:00 - 11:00 Adiktolog 08:00 - 11:00 Úterý --- Středa --- Čtvrtek Výdej: 07:00 - 11:00 Lékař: 08:00 - 11:00 Adiktolog 07:00 - 11:00, 12:00 - 15:00 Pátek Adiktolog 08:00 - 11:30, 12:30 - 15:00